ERENLER KAYMAKAMI SALİH KARABULUT’UN ANNELER GÜNÜ NEDENİYLE YAYINLADIĞI MESAJ
 
 
  - Sevgiye, saygıya, hürmete ve her türlü hizmete layık tacsız sultanlarımız olan annelerimiz,
 
  - Şefkat kahramanlarımız,
 
  - Sabır taşlarımız,
 
  - Sevgi pınarlarımız,
 
  - Üzüntü ve acılarımızı bizlerle paylaşan dert ortaklarımız,
 
  - Güçsüz ve zayıf zamanlarımızda moral ve güç kaynaklarımız,
 
  - Sağlık ve mutluluğumuz açısından en güvenli ocaklarımız,
 
  - İlk terbiyecilerimiz ve ilk öğretmenlerimiz olan annelerimiz.
 
 
Şairlerimiz annelerimizin bu özelliklerini ne kadar güzel ifade etmişler.
 
Ana başa taç imiş,          
Her derde ilaç imiş,                         Anamız başımızda,
Bir evlat pir olsa da,                       Her öğün aşımızda.
Anaya muhtaç imiş.                        Ananın emeği var,
                                                        Her iyi işimizde.         
 
                                            
           Annelerimiz bütün dertlerimizin devası, kanayan yaralarımızın merhemidir.Başımıza bir felaket geldiği veya acı bir olayla karşılaştığımız zaman en içten üzülen annemiz olur. Onun sevgi ve engin şefkati, hemen kabarır. Eh. Atalarımız boşuna “Ana gibi yar olmaz, vatan gibi diyar olmaz”, “ Ağlarsa anam ağlar, gayrısı yalan ağlar” dememişler.Kendimizi kucaklarına attığımızda bütün dert ve sıkıntılardan kurtulduğumuz ve huzura gark olduğumuz yaratıkların güzeli olan annelerimiz…
 
 
          Dünya hayatına ilk gözümüzü açtığımızda, bizi bağrına basan, hiçbir karşılık beklemeden seven, her türlü özveride bulunan, saçlarını bizim için ağartan, ömürlerini bizim için tüketen, doğduğumuz andan itibaren şefkatle üzerimize titreyerek ak sütü ile bizleri besleyip büyüten, bizim için gerektiğinde canlarını verecek kadar fedakarlık gösteren annelerimizdir. Bu bakımdan, Onları her zaman hoşnut etmeye ve onların daima hayır-duasını almaya çalışmalıyız. Onlara karşı sevgi ve saygıyı sadece belirli günlerinde değil, bütün hayatları boyunca devam ettirmeliyiz.
 
 
      Sadece anneler günüde değil, zaman zaman annelerimize sevgilerimizi, minnet ve şükran duygularımızı iletmeliyiz. Ne kadar sevildiklerini hatırlatmalıyız.. Yanaklarına kondurduğumuz sevgi dolu sıcak bir öpücüğün, onlar için en büyük armağan olduğunu ve onları mutlu ettiğini bilmeliyiz.
 
          Yine zaman zaman onlara küçük hediyeler, armağanlar vermeli ve gönüllerini almalıyız. Anneler gününde pahalı hediyeler alarak günü bir yarış haline dönüştürmemeliyiz. Bu güzel ve anlamlı günü yozlaştırmamalıyız. Ayrıca kendi annelerimizi mutlu ederken, annesiz çocukları ya da çocuğunu yitirmiş anneleri yaralamamak için gerekli hassasiyeti göstermeliyiz.
 
         Anneyi kelimelerle anlatmak gerçekten çok güçtür. Zira ödenmesi en güç hak, anne hakkıdır. Düşünün ki annemiz, ne büyük zorluklarla 9 ay bizi karnında taşımıştır. Binbir çeşit eziyet ve sıkıntılarla bizi dünyaya getirmiştir. Bizim için aylarca hatta yıllarca uykusuz kalmış, sabahlara kadar huzursuz olmuş ve beşiğimizin dibinde durup dinlenmeden, meme vererek bizi büyütmüş, severek ve okşayarak bizi yetiştirmiştir.
 
                              
    Onları kırmamalı ve incitmemeliyiz. Onlara mümkün olduğu kadar yardımcı olmalı ve itaat etmeliyiz.
 
    Cenab-ı  Hak Kur’an-ı Kerim’de  şöyle buyurmaktadır.
 
  “ ……….Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine “Öf!” diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme!
  Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı ol! (Onları azarlama, onlara güzel ve tatlı söz söyle.)” (İsra Suresi:23)
  .
 
 
  “İkisine de merhametle tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: “Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et.”(İsra Suresi:24)
 
 
                        
 
    Önemine binaen konuyla doğrudan ilgili birkaç hadis-i şerifi sizlerle paylaşmak istiyorum;
 
     “Anaya, babaya itaat, Allah’a itaattır. Onlara karşı gelmek Allah’a karşı gelmektir”. (Hadis-i Şerif)
 
    “Cennet, anaların ayağı altındadır         “. (Hadis-i Şerif)
 
  Allah’ı bilip, yalnız O’na kulluk etmek ne kadar önemli ise, ana-babaya itaat ve iyilik etmek de o kadar önemlidir. Çünkü Allah insanın yaratıcısıdır, anne-baba da dünyaya gelişimizin vesilesidir.
 
           Her zaman anne-babamıza iyilikte bulunmalı ve onların hayır dualarını almaya çalışmalıyız. Ana-babaya asi olmak büyük günahlardandır. Hz. Peygamber bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur. “Günahların en büyüğü, Allah’a ortak koşmak ve ana-babaya karşı gelmektir”. H.z. Peygamberimiz bir başka Hadis-i Şerifte şöyle buyurur. “Bir insanın anne-babasına kötü söz söyleyip hakaret etmesi, büyük günahlardandır.”
 
         Bir başka hadis-i şerifte Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “Ana babasına iyilik yaparak onların gönlünü alanlara müjdeler olsun ki, Allah onların ömürlerini bereketlendirir.”
 
            Hz. Peygamber  bir başka hadis-i şerifte ise, şöyle buyurmuştur. “Allah Teala her günahtan istediğini kıyamet gününe bırakır. Ancak ana-babaya asi olmanın cezasını ahirete bırakmaz, dünyada iken verir.”
 
            Yine bir başka hadisinde Allah Resulü (sav) anne-baba hukukunun ne derece önemli olduğunu şu sözlerle anlatır:
 
  “Ramazan ayı gelip geçtiği halde günahları affedilmemiş olan insana yazıklar olsun. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimseye de yazıklar olsun.” (hadis-i şerif)
 
         Sonuç olarak şu gök kubbe altında ne varsa, annenin eli, hepsinin üstündedir ve “cennete giden yol onun ayaklarının altından geçer”. Allah, kitabında ona öyle bir sultanlık vermiştir ki yeryüzü sultanlıkları, ona oranla kuru birer taçtan ibaret kalır.
 
            Bu vesileyle bütün annelerimizin anneler gününü yürekten tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve huzur içinde nice annele gününe erişmelerini diliyorum. 13/05/2018
 
                                                                                                                                                                                                                                     Salih KARABULUT
                                                                                                                                                         Erenler Kaymakamı