İlçe Kaymakamımız Salih KARABULUT’un 24 Kasım Öğretmenler Günü Nedeniyle Yayınladığı Mesajı
 
              Bilindiği üzere, devletimizin Banisi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği tarih olan 24 Kasım tarihi; her yıl tüm vatan sathında 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
 
    Amaç
 
- Öğretmenler arasında birlik ve beraberliği, mesleki dayanışmayı, tesanüdü sağlamak, yine öğretmenler arasında karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü bağlarını kuvvetlendirmek,
 
- Baş Öğretmen Atatürk başta olmak üzere, Merhum öğretmenlerimizi rahmet, emekli öğretmenlerimizi ise, minnet ve şükranla anmak­,
 
- Mesleğe giren yeni genç, dinamik ve idealist öğretmen arkadaşlarımıza mesleklerinin yüceliği bilincini vermek,
 
- Maddi hiçbir çıkar gözetmeksizin kendisini öğretim ve eğitime adamış değerli öğretmenlerimizi toplum içinde laik oldukları saygınlığa kavuşturmaktır.
 
               24 Kasım tarihi, sadece öğretmenler günü değil, aynı zamanda öğretmenlik mesleğine giriş günüdür. Zira 24 Kasım'da öğretmenlik mesleğine yeni girmiş olanlar, and içerler.
 
             Öğretmen, sadece A'dan Z'ye alfabeyi öğreten, ders veren, program işleyen insan değildir. Aynı zamanda yüzlerce, binlerce çocuğa, öğrenciye örnek bir anne ve babadır. Öğretmenlik, belki dünyanın en zor, fakat en şerefli, en onurlu mesleğidir. Evet, öğretmen, öğretme işini görev edinen kişiye denir. Dolayısıyla öğretmenlik bir meslektir. Hatta öğretmenlik, meslek olmanın da ötesinde, bir sanattır. Zira biz anne babalar olarak bir veya iki çocuğun kahrını çekemezken, öğretmenlerimiz yüzlerce çocuğun dünyasına girmeyi başararak, onları geleceğe hazırlarlar. Cehalet zincirinin kırılmasında, fakirlik duvarlarının aşılmasında ve ülkemizin her alanda kalkınmasında öğretmenlerimizin büyük katkıları olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir.. Öğretmen, tıpkı bir kandile benzer. Kendisini tüketerek aydın görüş ve düşünceleri ile çevresine ışık saçar. Diğer bir ifadeyle bilgi ve kültür abidesinin mimarı, ustası hiç şüphesiz öğretmenlerimizdir. Kişiler vardır ki, taşları yontar öğretmenler dimağları. Kimleri vardır ki, duvarları boyar, öğretmenler ruhları. Daha önemlisi öğretmenlerimiz yaratıkların en şereflisi insanoğlunu eğitmekle, onları yönlendirmekle görevlidirler. Bunun içindir ki, öğretmenlerimiz ne kadar övünseler azdır diye düşünüyorum.
 
            Büyük Devlet Adamı Atatürk, Dünyanın her yerinde öğretmenler, insan topluluklarının en fedakar ve en muhterem unsurlarıdır.” Demek suretiyle, öğretmenlerimizin toplum içindeki yerinin ne derece saygın olduğunu vurgulamıştır. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurumvecizesi, öğretmenlik mesleğinin önemini belirtmek bakımından son derece anlamlıdır. Çünkü öğretmenlerimiz bize bir değil, bir çok harf öğretiyorlar.
 
             Sözlerimi bitirirken başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, merhum öğretmenlerimizi rahmet, emekli olanları minnet ve şükranla anıyorum. Bu mutlu günlerinde bütün öğretmenlerimizin öğretmeler gününü kutluyor, böylesine kutsal ve büyük sorumluluğu olan bir görevi üstlendikleri için kendilerini yürekten tebrik ediyorum. Meslek hayatlarında başarılar, özel yaşamlarında mutluluklar diliyorum. Öğretmenler günün değerli öğretmen arkadaşlarıma, eğitim camiasına ve milletimize hayırlı olmasını dilerken, birlik ve beraberliğimize, yeni başarılara vesile olmasını temenni ediyorum.
 

“ Selam olsun, eğitim ordusu sevgili öğretmenlere,

Selam olsun, bize bir değil, birçok harf öğretenlere.

Selam olsun cehalet zincirini kıran rehberlere.

Selam olsun, eğitim ve öğretim yolunda şehit düşenlere.

Selam olsun, huzur ve güven dolu o müreffeh günlere.”

                                                                                                                                                                                           24/Kasım/2017
                                                                                                                             Salih KARABULUT
                                                                                                                                                                                            Erenler Kaymakamı